این نمودار جالب، اپل را متهم می‌کند که با کپی‌برداری از گوشی‌های شرکت‌های مختلف، ملقمه‌ای با نام آی‌فون X تولید کرده! ضعف اپل یا ادامه همان هوشمندی ذاتی اپل در «تعریف دوباره فناوری‌ها» در قالبی جدید؟

0
6

این نمودار بالا را من در توییتر دیدم.

نمودار خیلی خوبی است و در آن نشان داده شده که تقریبا اپل هیچ یک از فناوری‌های استفاده شده در آی‌فون X را رأسا خلق نکرده است.

در برخورد با این نمودار و فهم آن، آدم‌ها دو دسته می‌شوند. یک دسته از آدم‌ها فن‌های اندرویدی هستند که با دیدن آن بلافاصله می‌گویند: بفرمایید! هزار دلار و بیشتر برای محصولی که آمیزه‌ای از فناوری‌های از قبل موجود بوده! ای اپل کپی‌کار!

اما من وقتی این تصویر را دیدم، یه یاد ۱۰ سال پیش افتادم.

شما ممکن است شرکتی را پیشگام بدانید و مهندسان و مدیرانی را نابغه بپندارید که در محصول مصرفی خود، یک فناوری کاملا نو را تعریف می‌کنند و در آن می‌گنجانند.

اما فلسفه و DNA شرکت اپل و نیز واقعیت موجود در دنیای فناوری و صنعت چیز دیگری است:

شما باید بتوانید در زمان مناسب، مجموعه‌ای از فناوری‌های موجود را بقاپید، آنها را اصلاح کنید و توسعه بدهید و در قالب یک محصول پیراسته و خوش‌ترکیب بفروشید و کاربردهای نوینی را برای رفع نیازهای هنوز به زبان‌نیامده کاربران، مطرح کنید.

در همین چند جمله، من در واقع رکن‌های اساسی شرکت اپل را برایتان به صورت مختصر و مفید، توضیح دادم.

آیا آی‌فون اوریجینال که جابز ۱۰ سال پیش معرفی کرده بود، کاملا یک محصول نو بود؟

خیر! پیش از آن هم ما اوقات خوشی با گوشی‌ها نوکیا داشتیم. من N97 را در همان زمان داشتم که به نظر طراحی خیلی عالی، دوربین خوب و حتی صفحه لمسی داشت.

در همان زمان هم یادم می‌آید که منتقدانی بودند که می‌گفتند، چرا این همه سر و صدا برای آی‌فون؟! مگر این گوشی چه چیزهایی دارد که گوشی‌های خوب دیگر ندارند؟

اما اپل و جابز و مهندسان این شرکت، توانسته بودند، در زمان کاملا مناسب، مجموعه‌ای از فناوری‌ها را گرد آورند و iOS را خلق کنند و سخت‌افزار و نرم‌افزار را در هماهنگی با هم توسعه بدهند و به صورت یک محصول عرضه کنند.

در این راستا صفحه لمسی آی‌فون مسلما با n97 تفاوت زیادی داشت. هم از نظر سخت‌افزاری بهتر بود و هم مهم‌تر از آن شما می‌توانستید با آن کارهایی مثل پینچ کردن عکس‌ها را انجام بدهید که در آن زمان، وقتی اولین بار دیدمش، ضربان قلبم بالا رفت!

در مورد آی‌فون ایکس، من حس می‌کنم باز هم دقیقا این محصول در راستای فلسفه شرکت اپل قرار دارد.

بله! آنلاک شدن با چهره کاربر چیز تازه‌ای نیست و از سال ۲۰۱۱ در گوشی‌های مصرفی آمد. منتها سخت‌افزار و نرم‌افزاری که اپل برای آن ارائه داده، چیز کاملا پیشرفته از آب درآمده که اصلا با نسخه‌های پیشین وسایل اندرویدی قابل مقایسه نیست.

صفحات نمایش لبه تا لبه، حذف دکمه هوم و به صورت متناسب با این دو، تعریف اعمالی مثل سوایپ از پایین یا تپ کردن برای بیدار کردن گوشی، هیچ کدام تازه نیستند. همان طور که صفحات نمایش با وضوح خیلی بالا یا شارژ وایرلس هم در گوشی‌های دیگر وجود دارند.

منتها اپل همه اینها را در یک گوشی، سرشکن کرده، تعاریف تازه‌ای از آنها ارائه کرده است و همان طور که امروز در یک پست دیگر نوشتیم واقعا می‌توان تصور که آی‌فون X، آینده گوشی‌های هوشمند است.

البته مسلم است که تردیدها و دشواری‌هایی هم در این مسیر وجود دارند.

در حال حاضر شما در امواج اخبار سخت‌افزاری مرتبط با آی‌فون X‌ غرق شده‌اید، در صورتی که باید چند ماه دیگر را در نظر آورید، زمانی که توسعه‌دهندگان با ARKit اخت شده‌اند و بعد احتمال یک جهش در واقعیت افزوده را با همین ابزار اپل، مطرح می‌کنند. گیم‌ها و اپ‌های کاربردی مبتنی بر واقعیت افزوده، در کنار امنیت، رفاه و امکانات سرگرمی‌سازی آی‌فون X، می‌توانند مقدمه‌ای برای یک جهش در دنیای گوشی‌های هوشمند باشند.

نه! اپل اصلا خمیره‌اش شبیه شرکت‌های زحمتکشی نیست که بار اول یک فناوری را صفر تولید می‌کنند و بین راه، در شرایطی که خودشان متوجه پتانسیل‌های این فناوری نشده‌اند، سرخورده و افسرده، رهایش می‌کنند.

اپل، یک شرکت قاپ‌زن هوشمند است. به موقع کپی می‌کند، شرکت‌های کوچک را می‌خرد و متوجه کاربردهای فناوری‌های آنها و نیازهای پنهان کاربران می‌شود.

در واقع شاید اگر نمودار بالا را به نیم مهندسان اپل نشان بدهید، در ذهنشان به آن افتخار کنند!

منبع: یک پزشک

ارسال دیدگاه

Please enter your comment!
Please enter your name here